The republican tournament of the best players (young people born in 2006-2007)

The competitions will be held from October 20 to October 21, 2017 on the basis of the establishment of the RCOP in table tennis.

32 young athletes born in 2006 and 32 young athletes born in 2007 and younger will take part in the competitions; 14 + 14 athletes - according to the national rating of 01.10.2017, 1 + 1 athlete - by the decision of the coaching council, 1 + 1 athlete from the organization hosting the competition.

According to the national rating, the following athletes are invited to participate in the competition.

Boys

Rating Surname, name Birth year City
1 36,6 Shutov N. 2007 Gomel
2 34,3 Ryazhchenko А. 2007 Gomel
3 33,8 Popkov А. 2007 Mogilev
4 33,4 Savostian D. 2007 Grodno
5 32,8 Vitorskiy D. 2007 Brest
6 29,7 Drobyshevskiy V. 2008 Gomel
7 29,5 Borovko Vlad. 2007 Minsk
8 29,2 Garmaza I. 2007 Dzerzhinsk
9 29,2 Streljchonok А. 2007 Borisov
10 28,7 Rabushko А. 2008 Grodno
11 28,6 Bondar К. 2007 Uzda
12 28,5 kovsher К. 2007 Minsk
13 28,2 Trukhanovich S. 2007 Minsk
14 28,1 Sverdlov D. 2007 Gomel
15 27,9 Kharitonovich К. 2007 Minsk
16 26,3 Borovko Viach. 2007 Minsk

Rating Surname, name Birth year City
1 34,1 Naumchik Е. 2006 Bobrujsk
2 33,0 Kulyavichyus А. 2006 Grodno
3 31,9 Gusarevich А. 2006 Mogilev
4 30,5 Ekimov I. 2006 Mogilev
5 29,8 Ryzhov P. 2006 Minsk
6 29,5 Dotsenko I. 2006 Gomel
7 28,9 Muravjev А. 2006 Vitebsk
8 28,6 Kamlyuk Z. 2006 Minsk
9 28,4 Gorbatovskij D. 2006 Gomel
10 28,2 Yushkov D. 2006 Volkovysk
11 28,0 Khorin V. 2006 Gomel
12 28,0 Gimbitskij М. 2006 Dzerzhinsk
13 27,9 Chikun D. 2006 Uzda
14 27,0 Sushkevich Т. 2008 Borisov
15 25,5 Sebelev D. 2006 Gomel
16 25,2 Bartash Т. 2006 Minsk

Girls

Rating Surname, name Birth year City
1 37,7 Likhtarovich D. 2007 Volozhin
2 36,9 Korolek D. 2007 Klichev
3 35,3 Timoshkova Е. 2007 Minsk
4 33,9 Frolova А. 2007 Zhlobin
5 31,9 Berestovaya S. 2007 Gomel
6 31,5 Radjko К. 2007 Minsk
7 31,2 Davydova D. 2008 Minsk
8 31,1 Kostyukevich К. 2007 Grodno
9 30,4 Dubik М. 2007 Minsk
10 30,1 Medvedskaya I. 2007 Mogilev
11 28,8 Belyasova S. 2008 Mogilev
12 27,9 Prudnikova V. 2008 Mogilev
13 26,8 Kondratenko А. 2007 Minsk
14 23,9 Osipchik А. 2007 Minsk
15   Smirnova А. 2008 Minsk
16   Brazovskaya М. 2008 Minsk

Rating Surname, name Birth year City
1 43,7 Meschaskaya U. 2006 Grodno
2 41,9 Vorobieva V. 2006 Grodno
3 40,8 Gridina S. 2006 Gomel
4 34,8 Vakhlyaeva М. 2006 Vitebsk
5 34,0 Shirogorodskaya А. 2006 Gomel
6 34,0 Antonenko К. 2006 Mogilev
7 33,5 Tishko P. 2006 Borisov
8 32,5 Tarakan Е. 2006 Minsk
9 32,2 Belaya М. 2006 Volkovysk
10 32,0 Drobysh Е. 2006 Minsk
11 31,8 Nikitko D. 2006 Bobrujsk
12 31,4 Ostapuk А. 2006 Brest
13 29,8 Kovaleva N. 2006 Volozhin
14 26,7 Lagun А. 2008 Minsk
15 26,2 Misovskaya А. 2006 Brest
16   Gerasimovich М. 2006 Minsk

At the first stage athletes are divided into 4 groups of 4 people (according to the "snake" system, if possible, except matches between athletes from the same organization (Youth Sports School, Sports School).

At the second stage, the athletes took 1-2 places in groups will play on a round robin system from 1 to 8 places, taking into account the games in the group. The athletes took 3-4 places in groups will play on a round robin system from 9th to 16th place taking into account the games in the group.

All the matches consist of 5 games.

News

More Articles

The athletes of the Belarus national men’s team have arrived in the Italian city of Formia to take part in the joint training camp from June 13 to...

2018 IU Exam took place in the Republican Centre on Olympic Preparation in table tennis on April 20 in Minsk, BLR. There were 17 umpires who tried...

Rating

3.14zdc
10.2018
M T W T F S S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Where to train?